Alfa Alfa - Vojtěška setá

Jarní únava? Ani náhodou! "Nakličte" si novou šťávu! Potřebujete rostlinné bílkoviny? Pak Alfa! Jedinečná super potravina z našeho pásma.

Bylo na čase "objevit" tuto zeleninu!

Naklíčená semínka Vojtěšky jsou doslova pokladem. Ostatně zelenina sama o sobě je pokladem přírody. Ale když matka příroda přidělovala vitamíny a minerální soli, tak šla vojtěška pět krát.

Klíčky vojtěšky obsahují totiž nejvíce vitamínů a minerálních solí ze všech klíčků vůbec.

Sklenice (objemově) klíčků má 5x více vitamínu C než 5 stejných sklenic pomerančové šťávy. Je bohatým zdrojem vitamínu A, E, B-komplex, ale zejména obsahují řadu minerálů jako je železo, vápník, magnézium a fosfor.

Klíčky jsou mimořádně chutné a připomínají ledový salát.

Klíčky vojtěšky jsou doporučovány těhotným a kojícím ženám a lidem, kteří nejedí maso. Vitamín B12 podporuje tvorbu červených krvinek při chudokrevnosti, pomáhá osteoporóze, působí proti rakovině a proti srdečním nemocem. Redukují špatný cholesterol, pročišťuji tělo.

Klíčky obsahují lecitin, který má vliv na správnou paměť. Jsou vydatným zdrojem fytoestrogenů, které přirozeným způsobem redukovat projevy menopauzy. Podporuji svalovou hmotu, pevnost kostí a zubů. Klíčky obsahují kanvanín, který je prospěšný pro léčbu rakoviny tlustého střeva.

Ideální je konzumovat klíčky syrové, kdy si tak zachovají maximum výživných látek a vitamínů. Jsou ideální do salátů, pomazánek nebo na pečivo. Klíčky se konzumují celé včetně kořenů. Tepelnou úpravou ztrácejí část své výživné hodnoty. Klíčky pomáhají k celkové očistě organismu, podporují léčbu srdečních a cévních nemocí a zároveň jsou vynikajícím zdrojem energie, minerálů a vitamínů.

Tato rostlina obsahuje velké množství energie a bílkovin, takže je velmi výživná.

Pro sportovce s vysokým výdeje energie a ty, kteří chtějí budovat svalovou jsou klíčky velmi vhodné. Nalezneme v ní i všech 8 pro člověka esenciálních aminokyselin.

Zajímavostí je že naopak u zvířat, která nemají velký výdej energie, není vhodná velká dávka vojtěšky, neboť vede k obezitě a zatížení ledvin, které odbourávají dusík obsažený v bílkovinách. Pro své složení může vojtěška posloužit jako přirozený zdroj vápníku. Dále je bohatá na železo, hořčík, fosfor, sodík, draslík a křemík, z vitamínů A, B, C, E i K.

Vojtěška má fyziologické účinky, tedy působí na organismus. Reguluje funkci jater, ledvin (diuretikum), ovlivňuje hladinu cukru v krvi, napomáhá růstu kostní tkáně, reguluje střevní mikroflóru (čímž může zlepšit metabolismus), působí protizánětlivě. Je schopna snižovat kyselost v trávicím traktu.

https://www.restaurace-zahrada.cz/data/img/full/d77b0da3de2c4aacfc070acad8e4e121.jpg

Klíčení Alfa Alfa

Semena nejdříve propláchneme ve vodě pokojové teploty. Semínka vysypeme do připravené a hlavně čisté nádoby a zalijeme vlažnou. Namáčíme několik hodin – 4 -14 hodin. Semena pak znovu propláchneme.

Vojtěšku necháme klíčit na tmavším místě, Klíčíme v klíčící misce nebo jen tak ve sklenici. Pravidelně proplachujeme vodou (2-3x denně, dokud všechny klíčky nevzejdou (6-10 dnů)

Ze 100g semen je skoro celé jedno kilo klíčků.

Pokud chcte začít klíčit ihned, v restauraci vám prodáme bio semínka. (100g 50 kč) a nebo v jarní sezóně již naklíčené v krabičce za 29 Kč 50g.