Žížalí kompostárna - vermikompostárna

Již několik let pečlivě třídíme odpad a snažíme se ho produkovat co nejméně. Organické nevařené zbytky – slupky, vozíme na vlastní pozemek na kompost. Tento kompost pak používáme po roce k hnojení ve skleníku. To je totiž tak akorát, co stihneme vyprodukovat.

Tím jak Zahrada roste se zvyšuje i objem organického odpadu. Stejně tak potřeba kvalitní listové zeleniny a bylin. K tomu je ale třeba spousta půdy, která zde na severu není nic moc.

Přemýšlela jsem jak s tím vším naložit.

Výsledek mého přání, které jsem vyslala do vesmíru je „zaměstnat“ kalifornské žížaly. Tyto úžasné pracovnice totiž dokáží spotřebovat i vařený odpad, papírové ubrousky a ručníky! Vyrobí při tom černé zlato. Kompost.

Do týmu tedy přibírám odborníka, kterému jsem fandila v soutěži Rozjezdy 2016. Je jím žížalí muž Vítek Brejcha, který je dokonce i lokální :)

Společně jsme začali počítat a počítat. Zahrada momentálně dokáže vyprodukovat kolem půl tuny organického odpadu měsíčně. A to už je něco materiálu, který stojí za to zkompostovat.

Na takové množství potřebujeme vhodné prostory. Těmi bude část sklepa, který je pod kavárnou. Vybudujeme 6 kontejnerů, kde se bude kompostovat. Nakoupíme žížaly, celkem 50 000 Ks. Ty pak budou v době, kdy si budete pochutnávat na obídku baštit slupky a to co na ně zbyde :) 

Časem chci zpřístupnit sklep pro nadšence. To je ale zatím hudba budoucnosti, jelikož sklep je třeba dorekonstruovat.

Pokud se povede vše sepsat do projektu, přihlásím žížaly do podporovaných projektů ministerstva rozvoje a vytvořím tak i další pracovní místo. Ono to totiž nebude jen o tom, že žížaly denně nakrmíme :) Stejný člověk bude mít další využití na zahradě, která začíná produkovat byliny a drobné výpěstky a je třeba se o ní starat celoročně. Více v projektu permakulturní zahrady.

Za rok zvládnou žížaly zpracovat cca 5 tun organického odpadu z restaurace. Ten promění na cca 2 tuny organického kompostu, který následně využijeme na zahradě.

Dále bude dalším produktem tak zvaný žížalí čaj. Silné hnojivo pro rostliny. 

Pokud by projekt nevyšel, nabídneme adopci žížal :)