Žížalí kompostárna - vermikompostárna
Biorestaurace Zahrada pečlivě třídila odpad a vždy se snažila se ho produkovat co nejméně. Organické nevařené zbytky – slupky, jsme vozili na vlastní pozemek na kompost. Tento kompost jsme poté používali po roce k hnojení ve skleníku. To je totiž tak akorát, co se stihlo vyprodukovat.
Tím, jak restaurace Zahrada rostla, zvyšoval se i objem organického odpadu. Stejně tak potřeba kvalitní listové zeleniny a bylin. K tomu ale bylo zapotřebí spousta hromady úrodné půdy, která zde na severu není nic moc. Samý jíl.
Přemýšlela jsem, jak s tím vším naložit.
Výsledkem mého přání, byly kalifornské žížaly. Tyto úžasné pracovnice totiž dokáží spotřebovat i vařený odpad, papírové ubrousky a ručníky! (samozřejmě nebělené chlórem) Vyrobí při tom černé zlato. Kompost. Našla jsem odborníka, kterému jsem fandila v soutěži Rozjezdy 2016. Je jím žížalí muž Vítek Brejcha, který je dokonce i lokální :)
Společně jsme začali počítat a počítat. Zahrada dokázala vyprodukovat kolem půl tuny organického odpadu měsíčně. A to už je něco materiálu, který stojí za to zkompostovat.
Na takové množství jsme ale potřebovali vhodné prostory. Těmi měla být část sklepa, který je pod kavárnou. Tam jsme chtěli vybudovat 6 kontejnerů, kde by se mohlo kompostovat. Množství žížal, které by byly schopny zpracovat takové množství organického odpadu bylo spočítáno na 50 000 Ks.
Abych to mohla realizovat, rozhodla jsem se přihlásit žížaly do podporovaných projektů ministerstva rozvoje a vytvořit tak i další pracovní místo. Ono to totiž nebylo "jen" o tom, že žížaly denně nakrmíme :) Stejný člověk měl mít další využití na zahradě, která začíná produkovat byliny a drobné výpěstky a je třeba se o ní starat celoročně. Více v projektu permakulturní zahrady.
Za rok by zvládly žížaly zpracovat cca 5 tun organického odpadu z restaurace. Ten by proměnily na cca 2 tuny organického kompostu, který by se následně využil na permakulturní zahradě v Srbicích. Také jako další produkt by bylo tekuté hnojivo, tak zvaný žížalí čaj, který jsem chtěla nabídnout zákazníkům na prodej.
Psal se rok 2017 a žížaly se nakonec do sklepa nedaly. Náklady a práce s tím spojená se z vlastních zdrojů nedaly zvládnout. Peníze na výrobu ještě budiž, ale chyběl člověk – zaměstnanec. Nikdo se nenašel.
Projekt jsem díky neustálému zastupování chybějícího personálu v restauraci ani neměla čas napsat. Ono „napsat“ takový projekt zabere hodně času a je třeba mít i odborného poradce, leč řeč úředníka není řečí zahradníka.
Žížaly se tedy ve stejném roce pořídily na zahradu v Srbicích, kde kompostujeme. Dost vydatně se přidaly i klasické žížaly. Pracovaly však jen jednu sezónu. Proměnily valy slupek na valy humusu. Jenže další rok přišlo obrovské sucho, a i když val byl ve stínu stromů, kropil se, tak žížaly zmizely.
Ta rychlost, kterou uměly žížaly zbytky zpracovat byla další rok velmi zřetelná. Valy se totiž ani nehnuly a musely se zasypávat hlínou, aby zápach z tlejících zbytků nelákal tolik divokých zvířátek a nebyl horší než Modlanská skládka :D Samozřejmě přeháním, ale žížaly byly opravdový poklad.
Nakonec jsem si na podzim roku 2019 pořídila domů mini žížalí farmičku. Z pětadvaceti litrových barelů od rýžového sirupu mi manžel vyrobil funkční a recyklované vermikopostéry. Ty skvěle fungují a množí se v nich žížalky z první násady, kterou jsem vyměnila za kváskový chléb a dýni Hokkaidó ze zahrádky.
V současné době se z mého „chovu“ již oddělilo několik oddělků a ty si už pochutnávají na organickém domácím odpadu v nových rodinách po Teplicích a okolí. Pokud chcete také doma zužitkovat vaše kuchyňské odpady a získat tím navíc velmi silné hnojivo pro kytky i zahradu, nebo přímo kvalitní hlínu, kontaktujte mě a ráda vám poradím jak na to. Žížaly vám vaši péči bohatě oplatí. Bylinky v truhlíku porostou raketově. Pokojové rostliny budou šťastné.
Podle velikosti kompostéru, četnosti vaření a tím vzniklého množství organického odpadu vám poradím kolik žížal do začátku a jak se o ně starat.
BTW, mít takové pomocníky třeba u vás zaměstnání je také super. Nebo třeba ve škole či školce. Když otevřete víko kompostéru, uslyšíte, jak si doslova pomlaskávají :D Kávový lógr, čajové pytlíky, ohryzky od jablek, slupky z okurek a plevel, který roste kolem školy či kanceláře, to vše mají žížaly rády. Na podzim jim uděláte radost suchým barevným listím, které můžete sbírat cestou do práce :D
Jdete do toho? Napište e-mail na c111sro@gmail.com nebo volejte na 774321005.