Neděláme rozdíly

V říjnu 2017 k nám do restaurace nastoupila mladá neslyšící kuchařka. Zaměstnání v Zahradě ji pomohla zprostředkovat Tichý svět o.p.s , která pomáhá neslyšícím nejen s uplatněním na trhu práce spolu s mosteckým Úřadem práce.

Pro úřad to také nebylo jednoduché, tlumočení všech smluv, vysvětlování toho, co vše je potřeba člověku, který byl doposud zvyklý, že mu pomáhají z Tichého světa nebo někdo jiný. Ona sama se učila v tomto směru starat se o sebe, a převzít veškerou zodpovědnost, pro nás tak všední a někdy také pěkně náročnou (papírování).

Nástupu u nás předcházely velké úpravy systému, kdy se vše tak zvaně dalo na papír. Denní meetingy výroby pekárny, cukrárny, kuchyně se vždy vedly ústně, rozdaly se recepty s kalkulačními listy a bylo. Jenže neslyšící člověk, nerozumí psanému textu tak, jako slyšící. Trvalo půl roku, než jsme pochopili jak nová kolegyně vnímá zadání a jak je třeba s ní komunikovat. Tak běžná věc jako je v receptu zadání - mouka bezlepková, je pro neslyšící a ještě neznalou naší kuchyně tvrdý oříšek. Byla to prostě mouka J Proto bylo třeba začít upravovat pro tuto kolegyni i psané texty tak, aby jim porozuměla.

Práce v náročném prostředí, které reaguje na denní podněty okamžitě se dokáže přizpůsobit, je pro neslyšícího člověka velmi stresující.

Dne 22. 5. 2018 jsme se díky zaměstnávání znevýhodněné osoby dostali mezi nominované firmy agenturou Osmý den o.p.s., Zaměstnavatel roku 2018.

Už to bylo pro nás velkou ctí a mohu vám říci, že tam mi došlo, jak naše neslyšící kolegyně zvládá práci, která dělá problém i zdravému člověku na jedničku.

Ona nemá „vytvořené umělé“ chráněné místo. Ona je stoprocentně zapojená do profesionální kuchyně, kde svou práci zvládá, když se cítí v pohodě a není pod příliš velkým tlakem. Sice trvalo delší čas se vzájemně pochopit a stálo to nervy obě strany. Ale nyní věřím, že s podporou, tlumočením a školením sociálních agentur společně zvládneme spojit tyto rozdílné světy a vzájemně se obohatit. Není jediná, komu jsme dali šanci se zařadit do nám tak běžného života. Ještě spolupracujeme s Oblastní charitou a Sociální agenturou.