Zdravé svačiny do škol a školek

V Bílině proběhl první kurz vaření zdravých svačinek pro školáky.

Kurzy zdravého vaření zajímají i školy a mateřské školky

Kuchařky ve školních jídelnách a školkách chtějí vařit zdravěji. Začínají u zdravých svačinek. Tam si mohou vařit tak, jak chtějí žáci i rodiče. Nejsou tam totiž limitovány tak zvaným spotřebním košem. Čím ale limitovány jsou, je cena, za kterou svačinu vyrobí. Někde je to 12 Kč, někde i 22 Kč. Není to zrovna částka, za kterou by se dalo vařit v bio kvalitě zrovna snadno, ale i tak jsou recepty, kde se vejdeme.

Základní škola Za Chlumem Bílina, mě pozvala, abych přinesla nové recepty a suroviny do jejich kuchyně pro školáky, ale i učitele. Ti jsou prý nejnáročnějšími strávníky školy :D

Kurzu se zúčastnily i kuchařky mateřské školky Čapkova Bílina, které také velmi zajímalo, jak obohatit jídelníček nejen alergických dětí.

Na kurzu se učily různé druhy pomazánek, semínkové krekry, kokosový pudink, ovesné sušenky bez cukru a další bezlepkové a bezlaktózové recepty. Také je velmi zaujal kváskový chléb, který měly možnost na kurzu ochutnat. Květákové pizza se určitě objeví na jídelníčku.

Ve škole je nutné mít rychlé a jednoduché recepty. Je totiž jedna kuchařka na 100 svačin a má jen omezený čas na přípravu, aby mohla pomáhat i s obědy.

O to, jak připravit kvalitní svačinu dětem s mnoha různými druhy intolerancí má zájem i dětská skupina Molekula v Chlumci, která patří k nové základní škole Molekula. Tam se sešlo hned několik dětí s kombinovanými dietetickými omezeními. Zde je třeba vypracovat speciální jídelníček a zařadit jeho přípravu do omezených možností kuchyňky studené výroby. Spolu se zapojením rodičů to určitě zvládneme. Je úžasné vidět, s jakým zájmem chůvy, kuchařky, provozní i ředitelky škol chtějí změnu ve stravování.

Nyní je řada na rodičích. A ti také chtějí změnu. Jsou ochotni i přidat peníze za kvalitu surovin.

Pro ně připravuji přednášku na toto téma a dost možná i sdružení rodičů za změnu spotřebního koše.

https://www.zschlum.cz/

https://www.mscapkovabilina.cz/index.php?type=Homepage&id=6

https://zsmolekula.edupage.org/a/aktualne-z-ds